امروزه ابزارهای مختلفی برای آنالیز و مشاهده آمار بازدیدکنندگان یک سایت وجود دارد. از معروف‌ترین این ابزارها که به طور پیش فرض در کنترل پنل سی پنل و دایرکت ادمین نیز استفاده می‌شود می‌توان به اسکریپت Webalizer(وبالایزر) اشاره کرد. وبالایزر دایما آمار وب سایت ها را آنالیز می‌کند و گزارش ثبت می‌کند و آمار ارائه می‌دهد برنامه وبلایزر برای هر ماه  چندین مدل گزارش (html) و گرافیکی تولید می‌کند. این نرم افزار در واقع یک web log analysis software می باشد که با آنالیز دقیق لاگ ها به استخراج آمار و ترافیک می‌پردازد. برنامه نویسی این نرم افزار توسط شخصی به نام  Radford L. Barret در سال ۱۹۹۷ برای اولین بار ارائه شده است.

آماری که معمولاً توسط وبالایزر گزارش می‌شود شامل بازدیدها، مراجعه کنندگان، کشورهای بازدید کننده و میزان داده های دانلود شده است. این آمار را می‌توان به صورت گرافیکی مشاهده کرد و در بازه‌های زمانی مختلف آن روز،ساعت یا ماه ارائه کرد .علاوه بر این یک صفحه خلاصه برای ماه‌های جاری و کابلی حداکثر ۱۲ ایجاد می‌شود پرونده های تولید شده عبارتند از:

index.html                                                                                     mian summery page

usage.png                                                yearly graph displayed on the main index page

usage _YYYYMM.html                                                                monthly summery page

usage_YYYYMM.PNG                                  Monthly usage graph for specified month/year

daily_usage_YYYYMM.png                              Daily usage graph for specified month/year

Hourly_usage_YYYYMM.png                        Hourly usage graph for specified month/year

گزارش سالیانه (index) آماری را برای یک دوره ۱۲ ماهه و لینکهای مربوط به هر ماه را نشان می دهد.

گزارش ماهانه دارای آمارهای مفصلی برای آن ماه با پیوندهای اضافی به هر URL و مراجعه کننده های یافت شده است. 

گزارشات مختلف ارائه می شود که سعی می‌کنیم در زیر خدمتتان توضیح دهیم.

در جدول نمایش آمار وبلایزر چندین نوع عدد مشاهده میکنیم که مجموع های مختلفی دارند و تحت عنوان عناوینی همچون hits-files-pages-visits و … نمایش داده میشوند که سعی میکنیم در زیر توضیحی واضح از تفاوت این مقادیر خدمتتون ارایه دهیم.
Hits:
در واقع هر درخواستی که به سرور وارد شده باشد hit تلقی می‌شود.درخواست ها می توانند برای هر چیزی باشند… صفحات html، تصاویر گرافیکی، فایل های صوتی و اسکریپت های CGI و غیره … هر خط معتبر در لاگ سرور به عنوان یک hit حساب می‌شود. این شماره تعداد کل درخواست هایی را که طی مدت گزارش مشخص به سرور ارسال شده است، نشان می‌دهد.
Files:
برخی از درخواست های ارائه شده به سرور نیاز دارند که سرور چیزی را مانند صفحه html یا تصویر گرافیکی به نمایش دهد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، “file” محسوب می‌شود. درواقع رابطه “files” و “hits”را می‌توان به عنوان “درخواست های دریافتی “و “پاسخ های خروجی” تصور کرد.
Pages:
به طور کلی Pages, هر سند HTML یا هر چیزی که یک سند HTML تولید کند، یک صفحه در نظر گرفته می شود. این آمار مواردی را که وارد یک سند می شود، مانند تصاویر گرافیکی ، کلیپ های صوتی، و غیره را شامل نمی شود. این شماره فقط تعداد ” صفحات ” درخواست شده را نشان می دهد، و موارد دیگر را در صفحه وجود دارد را شامل نمی شود.
Sites:
هر درخواستی که به سرور ارسال می‌شود از یک “سایت “منحصر به فرد است ،که می‌تواند توسط یک نام یا در نهایت یک آدرس IP ارجاع شود .شماره “ُSites” در واقع تعداد آدرس های IP منحصر به فرد در طول مدت زمان گزارش و درخواست‌هایی که به سرور ارسال شده است را نمایش میدهد. دقت کنید این مورد به معنی تعداد کاربرهای منحصر به فرد (افراد واقعی)که بازدید کرده اند نیست اما ممکن است آمار حدودی بازدید واقعی را ارائه دهد.
Visits:
هر زمان که از یک آدرس IP داده شده (Site) درخواستی به سرور ارسال شود، مدت زمان درخواست قبلی توسط آدرس محاسبه می‌شود. اگر اختلاف زمان از مقدار ” visit timeout ” از پیش تنظیم شده بیشتر باشد،یک “بازدید جدید” در نظر گرفته می‌شود و این آمار افزایش می‌یابد. مقدار پیش‌فرض زمان تایم اوت 30 دقیقه است، بنابراین اگر کاربر بعد از ظهر ساعت 1:00 به سایت شما بازدید داشته باشد و در ساعت 3:00 بازدید گردد، دو بازدید ثبت میشود با توجه به محدودیت پروتکل HTTP و مواردی مانند log rotationو سایر عوامل ،این آمار دقیق گرفته نمی‌شود، بلکه یک “حدس” تقریبا نزدیک در نظر گرفته میشود.
KBytes:
مقدار کیلوبایت مقدار داده را در KB نشان می‌دهد، که توسط سرور در طی دوره گزارش مشخص ارسال شده است. این مقدار مستقیماً از فایلهای لاگ log سرور تولید می‌شود، بنابراین وظیفه وب سرور است تا تعداد دقیقی را در لاگها ثبت و تولید کند. به طور کلی این گزینه نماینگر نسبتا دقیقی از میزان ترافیک خروجی سرور می باشد.
Top Entry and Exit Pages:
جداول  Top Entry and Exit Pages درواقع آمار تخمینی از URL هایی که برای ورود به سایت شما استفاده شده اند و آخرین صفحات بازدید شده نمایش می دهند. به طور کلی  این بخش نشانگر خوبی از روند کلی ورود کاربران و خروج از سایت شما خواهد بود.
Referers:
به طور ساده ارجاع دهنده های آن URL هایی هستند که کاربر را به سمت سایت شما سوق می دهند یا باعث شده اند که مرورگر چیزی را از سرور شما درخواست کند. در واقع با این بخش شما در می یابید که از چه آدرس هایی و به چه تعداد بازدید از سایت های دیگر یا موتور جستجوگر وارد وبسایت شما شده اند.

 

بدون دیدگاه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینوکسویندوزسرور ابری